Kompetentni szefowie, terminowe wypłaty - Polacy zadowoleni z pracodawców

Prof. Juliusz Gardawski ze Szkoły Głównej Handlowej zwrócił uwagę, że z badania wynika, iż poziom konfliktu między pracodawcą a pracownikiem jest bardzo niski. - Jedynie co trzeci ankietowany Polak uważa, że taki konflikt istnieje - powiedział. - Spory dotyczą raczej konfliktu moralno-polityczno-ideowego - dodał Gardawski. Prof. Jerzy Bratkowski z UW zwrócił z kolei uwagę, że wśród pracujących istnieje poparcie dla konsultacji społecznych. W ocenie 63 proc. respondentów w ważnych sprawach rząd powinien konsultować się z różnymi grupami społecznymi, organizacjami społecznymi czy stowarzyszeniami, które nie mają swoich przedstawicieli w Sejmie.
Dr Jacek Męcina mówił z kolei o szerokim poparciu dla dialogu społecznego w zakładzie pracy. W ocenie respondentów dialog w zakładzie pracy pozytywnie wpływa na sytuację pracowników, umożliwia rozwiązanie konfliktów, a także ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem.
Na pytanie jakie działania podejmuje zarząd przedsiębiorstwa, żeby ograniczyć skutki kryzysu, respondenci odpowiadali, że nie przyjmuje się nowych pracowników, rezygnuje się z pracowników tymczasowych, bądź zwalnia się osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne.
PAP< arb